Ciągła ochota na coś słodkiego - przyczyny, które mogą Cię zaskoczyć
16-07-2023
0

Ciągła ochota na coś słodkiego - przyczyny, które mogą Cię zaskoczyć

Masz ciągłą ochotę na coś słodkiego? To nie jest tylko kwestia silnej woli. Twój organizm wysyła Ci sygnały, które warto odczytać. Jakie są przyczyny i jak im zapobiegać? Dowiedz się, co oznacza wzmożony apetyt na słodycze. 

 

Spis treści:

  1. Dlaczego słodycze uzależniają?
  2. Ciągła ochota na coś słodkiego a niedobór witamin i minerałów
  3. Czym zastąpić słodycze?
  4. Podsumowanie

 

Kup naturalne witaminy na SuplevitaPlus:

 

 

Dlaczego słodycze uzależniają?

 

Twoja ciągła ochota na słodycze nie jest przypadkowa. Cukier w silny sposób oddziałuje na nasz mózg. Mówi się nawet o tym, że uzależnia w podobny sposób jak narkotyki.

 

Ciało bowiem szybko przyswaja cukier. Prowadzi to do nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi. W efekcie wydzielana jest dopamina, wywołująca poczucie przyjemności. Ten nieskończony cykl nagrody sprawia, że sięgamy ponownie po słodycze, aby doświadczyć ponownie tego samego stanu.

 

Co więcej, taki szybki wzrost cukru we krwi, daje poczcie natychmiastowego zastrzyku energii. Nie daj się jednak na to nabrać. Taki stan nie trwa długo. Chwilę później wszystko wraca do normy, a spadek cukru powoduje uczucie zmęczenia.

 

Słodycze towarzyszą nam niestety od dziecka. Z tego powodu większość z nas sięga po nie regularnie. Ciągła ochota na słodkie zaś nie jest postrzegana jako sygnał od organizmu, a zwykła zachcianka, którą warto zaspokoić. Jak się jednak okazuje, może ona być wywołana przez różne czynniki.

 

Ciągła ochota na coś słodkiego a niedobór witamin i minerałów

 

Nie zawsze ciągła ochota na coś słodkiego to zwykła zachcianka. Niekiedy to sygnał, że naszemu organizmowi brakuje kluczowych witamin oraz minerałów. Dowiedz się jakich.

 

Magnez - jest niezbędnym elementem do wielu procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym tych związanych z produkcją energii. Jego niedobór może prowadzić do wzmożonego apetytu na czekoladę. Jest ona bowiem jego naturalnym źródłem.

Żelazo - jego niedobór może prowadzić do anemii, a tym samym do ciągłego uczucia zmęczenia i zwiększonej ochoty na cukier, który jest źródłem szybkiej energii dla organizmu.

 

Cynk - jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych, w tym także węglowodanów. Niedobór cynku może powodować zwiększoną ochotę na cukier, ponieważ ciało próbuje zrekompensować problemy z metabolizmem glukozy.

 

Witaminy z grupy B - witaminy takie jak tiamina (witamina  B1), niacyna (witamina B3) czy biotyna (witamina B7) odpowiadają między innymi za metabolizm węglowodanów. Ich niedobór może prowadzić do zwiększonej ochoty na słodycze. Organizm bowiem próbuje sobie zrekompensować problem przemiany węglowodanów.

 

Czym zastąpić słodycze?

 

Czujesz ciągłą ochotę na słodycze i czujesz się winna z tego powodu? Zdajesz sobie sprawę z tego, że nie są one najzdrowszym rozwiązaniem? Istnieje wiele zdrowszych alternatyw, po które możesz sięgnąć, a jednocześnie dostarczyć cennych składników odżywczych. 

 

Oto kilka pomysłów:

 

  • owoce - naturalne, słodkie i pełne witamin oraz innych składników odżywczych. Są doskonałym wyborem, kiedy chcesz zjeść coś słodkiego;
  • orzechy i nasiona - doskonałą przekąską w ciągu dnia, kiedy nagle czujesz apetyt na przekąskę. Ponadto są pełne zdrowych tłuszczów, które pomagają zaspokoić głód;
  • gorzka czekolada - pomimo tego, że zawiera cukier, jest go niewiele, za to dostarcza więcej składników odżywczych takich jak magnez;

 

Nie wyobrażasz sobie kawy lub herbaty bez cukru? Sięgnij po naturalne słodziki. Na suplevitaplus.pl znajdziesz zamienniki cukru takie jak stewia czy lucuma, które możesz używać bez wyrzutów sumienia.

 

Stewia jest znacznie słodsza od cukru, jednak nie dostarcza żadnych kalorii czy węglowodanów. Dzięki temu jest doskonałym wyborem dla osób, które są odchudzające, a także dla cukrzyków.

 

Lucuma zaś to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która nazywana jest złotem Inków. Ma charakterystyczny smak, podobny do karmelu, a do tego zawiera wiele składników odżywczych. Może być stosowana jako zamiennik cukru do ciast, deserów czy smoothie.

 

 Kup naturalne słodziki na SuplevitaPlus:

 

 

Podsumowanie

 

Ciągła ochota na słodycze to problem, z którym boryka się wiele osób. Jednak kiedy rozumiesz, co może być przyczyną, możesz temu zapobiec. Zadanie o zdrową dietę i dostarczanie niezbędnych witamin i składników mineralnych pomoże Ci zapobiec wzmożonego apetytu na cukier.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź