Czym można posłodzić herbatę?
27-06-2022
0

Czym można posłodzić herbatę?

Nie potrafisz sobie odmówić słodkiej herbaty? Poznaj inne sposoby na jej słodzenie. Odstaw cukier na rzecz jego naturalnych zamienników. Dowiedz się, czym można posłodzić herbatę, aby była zdrowsza i smaczniejsza.

 

Spis treści:

1. Dlaczego nie warto słodzić herbaty cukrem?

1.1. Otyłość

1.2. Problemy zdrowotne

1.3. Cukier uzależnia

2. Czym słodzić herbatę?

2.1. Stewia

2.2. Ksylitol

2.3. Lucuma

2.4. Miód

2.5. Lukrecja 

2.6. Melasa

3. Podsumowanie



 

Dlaczego nie warto słodzić herbaty cukrem?

 

Ludzi można podzielić na 2 grupy: na tych, co słodzą herbatę, i tych, którzy nigdy się na to nie odważą. Czy picie słodzonego naparu jest zdrowe? Wiele osób nie może sobie wyobrazić herbaty bez jednej lub kilku łyżeczek cukru. Jak się jednak okazuje, nie jest to najlepszy sposób.

 

Powszechna opinia, że cukier krzepi jest szkodliwa. Dlaczego? Ponieważ nie ma on żadnych wartości odżywczych. Nie dostarcza witamin czy minerałów, jakich Twój organizm potrzebuje do pracy. Co prawda dodaje on energii, ale jest to efekt krótkotrwały. 

 

Otyłość

 

Do skutków ubocznych słodzenia herbaty cukrem należy zwiększenie poziomu insuliny. Ten biały proszek może wywołać przyrost tkanki tłuszczowej, a w efekcie otyłość.

 

Problemy zdrowotne

 

Zmiana wagi nie jest jedynym problemem. Oprócz tego cukier:

 

  • ma negatywny wpływ na zęby;
  • przyśpiesza procesy starzenia;
  • zwiększa ryzyko depresji i nerwicy;
  • przyczynia się do chorób cywilizacyjnych;
  • powoduje spadek wydajności i uczucie ciągłego zmęczenia.

 

Cukier uzależnia

 

To prawda. Nie ma wątpliwości, że znaczna część społeczeństwa jest od niego uzależniona. W końcu występuje wszędzie. Możesz się z nim spotkać również w przypadku pieczywa, sosów czy gotowych dań. Po co zatem słodzić nim herbatę? Dowiedz się, czym go zastąpić, aby zachować chwilę przyjemności i zdrowie.

 

Czym słodzić herbatę?

 

Na rynku nie brakuje słodzików, które mają zastąpić cukier. Wiele z nich to związki chemiczne, których nazwy ciężko jest zapamiętać. Nie zawsze są zdrowe. Stosowanie ich na dłuższą metę może powodować problemy ze zdrowiem. W naszym artykule skupiliśmy się na tych słodzikach, które są naturalnego pochodzenia. Czym można posłodzić herbatę? Przekonaj się.

 

Kup naturalne słodziki na SuplevitaPlus:

 

 

Stewia

 

Zacznijmy od substancji, która już kilka lat zrewolucjonizowała nasze podejście do słodzików. Chociaż jest znana od tysiącleci w Ameryce Południowej, w Europie niedawno odkryliśmy jej właściwości i zastosowanie. Mowa oczywiście o stewii.

 

Stewia służyła jako słodzik już 1500 lat temu. Mieszkańcy Ameryki Południowej upodobali sobie tę roślinę, która ma wiele zalet. To, co ją wyróżnia, to brak kalorii i zerowy indeks glikemiczny. Dlatego może być stosowana przez cukrzyków i osoby z insulinoopornością.

 

Naturalny słodzik jest nawet 300 razy słodszy od cukru. Wystarczy jego niewielka ilość, aby osłodzić herbatę.

 

W naszym sklepie możesz znaleźć pozbawioną goryczki Stewię Pura - stewię w proszku i naturalne sproszkowane liście stewii.

 

Ksylitol

 

Kolejnym naturalnym sposobem na to, czym można posłodzić herbatę, jest ksylitol. Chociaż jego nazwa może brzmieć jak chemiczny słodzik, w rzeczywistości jest on pozyskiwany z kory brzozy lub kukurydzy. 

 

Ksylitol smakiem nie różni się wiele od cukru. Ma on jednak znacznie mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny. Jego 100 gramów dostarcza około 240 kcal. Dla porównania 100 gramów cukru dostarcza około 386 kcal. 

 

Lucuma

 

Chociaż nie jest tak samo popularna, jak stewia, swoje korzenie ma także w Ameryce Południowej. Lucuma jest bowiem sproszkowanymi owocami, które rosną w takich krajach jak Chile. Nie bez powodu jest nazywana złotem Inków.

 

Lucuma ma około 320 kcal, ma jednak niski indeks glikemiczny i nie używa jej się wiele, aby osłodzić herbatę. Jest ona naturalnym przeciwutleniaczem, hamuje łaknienie, ma właściwości antybiotyczne i dostarcza szereg minerałów i witamin.

 

Miód

 

Dla niektórych osób oczywistą odpowiedzią na pytanie, czym można posłodzić herbatę, jest miód. W końcu możesz znaleźć go w każdym sklepie. Dostarcza wiele składników odżywczych w tym minerałów, witamin i aminokwasów. Do tego ma właściwości zdrowotne, przyspiesza gojenie się ran, działa antybakteryjnie i wspomaga leczenie przeziębienia.

 

Chociaż miód nie jest niskokaloryczny, warto używać go do słodzenia herbaty i napojów. Docenisz je zwłaszcza zimą, kiedy dodatkowo Cię ogrzeje. Pamiętaj jednak, aby nie podgrzewać go powyżej 40 stopni Celsjusza. Traci on wtedy swoje właściwości.

 

Lukrecja

 

Na liście słodzików, którymi można posłodzić herbatę, nie mogło zabraknąćlukrecji. W końcu jest ona jednym z najstarszych sposobów na słodzenie. W smaku jest bardzo słodka i przypomina anyż. Ma wielu zwolenników, chociaż niektórzy za nią nie przepadają.

 

Lukrecja zawiera szereg zdrowych substancji. Jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Stymuluje pracę żołądka, reguluje przemianę materii i wspiera układ odpornościowy.

 

Melasa

 

Nie wyobrażasz sobie picia nieposłodzonej herbaty? W takim razie wypróbuj melasę. Powstaje ona jako produkt uboczny podczas wytwarzania cukru. Jednak w odróżnieniu od niego jest bogata w witaminy i minerały.

 

Melasa przypomina słodki syrop. Swoją słodycz zawdzięcza sacharozie, która występuje w ilości około 50%. Jest mniej kaloryczna od cukru. Do tego wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie krwi i poprawia koncentrację.

 

Podsumowanie

 

Czym słodzić herbatę? Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci wybrać najlepszy słodzik. Pamiętaj, że naturalne zamienniki są nie tylko dietetyczne, ale również zdrowe. Zamiast sięgać po bezwartościowy cukier, zdecyduj się na lepszą alternatywę. Stewia, ksylitol a może miód? Znajdź swoje ulubione połączenie.


 

Bibliografia:

Koszowska A., Dittfeld A., Nowak J, Brończyk-Puzoń A., Gwizdek K., Bucior J., Barbara Zubelewicz-Szkodzińska, Cukier – czy warto go zastąpić substancjami słodzącymi?, Nowa Medycyna 2014; 1, 36-41.

Bugaj B., Leszczyńska T., Pysz M., Kopeć A., Pacholarz J., Pysz-Izdebska K. (2013): Charakterystyka i prozdrowotne właściwości Stevia rebaudiana Bertoni. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, vol. 3, nr 88, s. 27-38

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź