Witamina D – suplementacja przez cały rok?
25-08-2020
0

Witamina D – suplementacja przez cały rok?

Słońce zamknięte w suplemencie? Dzisiejszy tryb życia oraz umiejscowienie Polski w strefie umiarkowanej odbiera nam możliwość dostarczenia witaminy D w naturalny sposób do organizmu. Z tego powodu lekarze zalecają nam jej całoroczną suplementację nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również latem.

 

Spis treści:

1. Rola witaminy D w organizmie

2. Witamina D2 a D3 - czym się różnią?

3. Suplementacja witaminy D – nie tylko zimą

4. Dzienne dawki witaminy D

 

Rola witaminy D w organizmie

 

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe bez witaminy D, która wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego też jej suplementacja jest zalecana przez całe nasze życie.

 

Witamina D jest odpowiedzialna za:

 

  • zapobieganie cukrzycy
  • dobre samopoczucie
  • przeciwdziałanie chorobom cukrzycy
  • wchłanianie wapnia oraz mineralizację kości
  • prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego

 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Do najpoważniejszych skutków nieodpowiedniej suplementacji witaminy D należy: osteoporoza, krzywica, skolioza, tężyczka, wady postawy oraz osłabienie napięcia mięśni.

 

Sprawdź również:

Niedobór witaminy D3 - objawy u dorosłych i dzieci

Witamina D3 dla dzieci - co warto wiedzieć?

 

Kup naturalną witaminę D na SuplevitaPlus:

 

Witamina D2 a D3 - czym się różnią?

 

Przed wyborem właściwego suplementu, warto mieć na uwadze, że witamina D ma kilka odmian. Najpopularniejszą z nich jest witamina D3. To właśnie ona jest wytwarzana przez organizm, kiedy wystawimy je na promienie słoneczne. Jest ona wchłaniana do krwiobiegu, a następnie transportowana do wątroby, gdzie jest zamieniana w 25-hydroksywitaminę D3. Witamina D3 występuje także w żywności pochodzenia zwierzęcego jak ryby, jaja czy wątróbka.

 

Z kolei witamina D2 pochodzi ze źródeł roślinnych. Można ją otrzymać z grzybów czy roślin uprawianych w świetle promieni ultrafioletowych. Z tego powodu jej suplementacja jest najczęstszym wyborem dla wegan oraz wegetarian. Podobnie jak witamina D3 jest ona metabolizowana przez wątrobę i zamieniana na 25-hydroksywitaminę D2.

 

Jak jednak dowiodły badania witaminy D3 oraz D2 są sobie nierówne. Pomimo że obie tworzą w organizmie ten sam związek, dawka witaminy D3 może być nawet do dwóch razy skuteczniejsza od takiej samej dawki witaminy D2. Nie oznacza to jednak, że suplementy nie będą działać odpowiednio dobrze. Różnica między nimi może wynikać z większej wrażliwości witaminy D2 na warunki zewnętrzne, wskutek których traci ona na jakości. Dlatego należy zadbać o jej odpowiednie przechowywanie.

 

Suplementacja witaminy D – nie tylko zimą

 

Witamina D nazywana jest witaminą Słońca. Z tego powodu wiele osób przyjmuje ją tylko w okresie jesienno-zimowy, kiedy ilość dostarczanych promieni słonecznych jest niewystarczająca. Problem ten dotyczy zwłaszcza strefy umiarkowanej, w której znajduje się Polska. Żeby dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D, konieczna jest ekspozycja na promienie słoneczne przez co najmniej 15 minut. Nasze ciało zaś powinno być odsłonięte w minimum 18%.

 

Nawet jeśli wydaje nam się, że dostarczamy organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D, obecny tryb życia, uniemożliwia nam jej skuteczną syntezę. Coraz więcej czasu bowiem spędzamy wewnątrz pomieszczeń, unikając bezpośredniej ekspozycji na Słońce. Dodatkowo mała ilość słonecznych dni powoduje, że wielu z nas może nieświadomie zmagać się z niedoborem witaminy D. Wskutek czego jej całoroczna suplementacja jest wskazana przez lekarzy.

 

Dzienne dawki witaminy D

 

Zażywanie dodatkowych suplementów z witaminą D2 lub D3 zadba o jej odpowiedni poziom w organizmie przez cały rok. Sięgać po nią można przez całe życie. Jednakże jej dawka jest uzależniona od naszego wieku, masy ciała oraz trybu życia.

 

W przypadku dzieci do 12 miesiąca życia dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi do 600 IU. Z kolei młodzież i osoby dorosłe mogą przyjmować dawkę 800-2000 UI w przeliczeniu na masę ciała. Dla kobiet w ciąży zaś przyjęta dawka wynosi 2000 UI na dobę. Natomiast seniorzy ze względu na słabszy metabolizm będą potrzebować jej w wysokości 2000-400 UI w przeliczeniu na masę ciała.

 

Nawet połowa ludzi na Ziemi może nie dostarczać odpowiedniej ilości witaminy D. Dlatego jej przyjmowanie jest ważne przez cały rok, aby móc zachować dobre samopoczucie oraz zdrowie. Jeszcze to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, kiedy większość czasu przebywamy w pomieszczeniach, a nasza ekspozycja na promienie słoneczne jest niewystarczająca.

 

Źródło fot.: unsplash.com

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź