Ciągłe zmęczenie i senność - co może być przyczyną?
20-07-2023
0

Ciągłe zmęczenie i senność - co może być przyczyną?

Po nieprzespanej nocy nasze samopoczucie jest znacznie obniżone. Jednak kiedy odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność niezależnie od ilości snu i odpoczynku, to znak, że Twój organizm może domagać się uwagi. Dowiedz się, co może być przyczyną, jakie badania wykonać oraz jak zadbać o swój dobrostan.

 

Spis treści:

  1. Ciągłe zmęczenie i senność - co może być przyczyną?
  2. Niedokrwistość
  3. Cukrzyca
  4. Niedoczynność tarczycy
  5. Ciągłe zmęczenie i senność - chroniczna choroba?
  6. Podsumowanie

 

 Kup naturalne witaminy na SuplevitaPlus:

 

 

Ciągłe zmęczenie i senność - co może być przyczyną?

 

Czujesz się nieustannie zmęczona, pomimo że dobrze spałaś? Mam problemy z koncentracją, pamięcią i energią na codzienne czynności? Nie jesteś sama. Wiele osób boryka się z podobnymi problemami i nie znają przyczyny swojego złego samopoczucia. Ciągłe zmęczenie i senność może pojawić się niezależnie od wieku. Dotyka ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 

Co może być przyczyną? W przypadku wielu osób pierwsze skrzypce grają problemy fizjologiczne. Niedostateczna ilość snu, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej powodują, że nasz odpoczynek jest niewystarczający.

 

Kolejnym powodem są niektóre choroby takie jak niedokrwistość, anemia, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Nie bez znaczenia są także zaburzenia psychiczne jak np.: depresja.

 

Niekiedy ciągłe zmęczenie i senność mogą wskazywać na niedobór niektórych witamin i minerałów takich jak: kwas foliowy, witamina B12 czy żelazo. Ich niewystarczająca ilość może prowadzić do niedokrwistości, która objawia się m.in. wzmożoną sennością.

 

Niedokrwistość

 

Kiedy organizm nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, możesz odczuwać ciągłe zmęczenie i senność. Tak właśnie dzieje się w przypadku niedokrwistości. Choroba ta powoduje, że liczba czerwonych krwinek jest mniejsza, a to właśnie one odpowiadają za dostarczenie tlenu do wszystkich komórek. Niedokrwistość jest spowodowana  najczęściej przez niewłaściwą dietę i niedobór takich składników odżywczych jak witamina B12, kwas foliowy czy żelazo.

 

Objawy niedokrwistości:

  • blada skóra;
  • krótki oddech;
  • zawroty i bóle głowy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • nieprawidłowe tętno.

 

Leczenie niedokrwistości zależy od jej przyczyny. Najczęściej jednak zalecana jest zmiana dieta i dodanie posiłków lub suplementacji witamin czy minerałów.

Cukrzyca

 

Innym powodem, dla którego odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność, jest cukrzyca. Dorosłe osoby są często nieświadome tej choroby, ponieważ jej symptomy narastają z czasem i mogą być niezauważone. Jednak wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wielu różnych konsekwencji zdrowotnych takich jak choroby nerek, większe ryzyko zawału serca i udaru, problemów z widzeniem czy z układem nerwowym.

 

Objawy cukrzycy:

 

  • częste oddawanie moczu;
  • powolne gojenia się ran;
  • zaburzenia widzenia;
  • nagły spadek masy ciała;
  • wzmożony apetyt.

 

Leczenie cukrzycy jest zróżnicowane i może obejmować dietę, aktywność fizyczna, podawanie insuliny, leków, a także stałe monitorowanie cukru we krwi. 

 

Niedoczynność tarczycy

 

Niedoczynność tarczycy to sytuacja, kiedy tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów. Są one zaś niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ regulują wiele ważnych procesów takich jak ciśnienie, temperatura ciała czy metabolizm. Mają one również przełożenie na zmęczenie i senność, które mogą być nasilone w przypadku tego schorzenia.

 

Objawy niedoczynności tarczycy:

 

  • większa masa ciała;
  • zaburzenia nastroju;
  • wypadanie włosów;
  • zaburzenia menstruacyjne.

 

Jej leczenie opiera się najczęściej na przyjmowaniu leków. Dostarczają one niezbędnych hormonów, aby utrzymać prawidłowego funkcjonowanie tego narządu. 

 

Ciągłe zmęczenie i senność - chroniczna choroba?

 

Zespół chronicznego zmęczenia dotyka najczęściej kobiety po 40. roku życia. Możemy o nim mówić, dopiero wtedy, kiedy wykluczymy inne możliwe przyczyny, w tym choroby wymienione powyżej. 

 

Po czym rozpoznać chroniczne  zmęczenie i senność? Zwróć uwagę na takie objawy jak:

 

  • brak regeneracji po przespanej nocy;
  • brak koncentracji i zaburzenia uwagi;
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • złe samopoczucie po wysiłku fizycznym.

 

Jeśli występują one co najmniej przez pół roku, możemy mówić o chronicznym problemie ciągłego zmęczenia i senności. Co może być przyczyną? Często duże znaczenie mają czynniki genetyczne, ale nie tylko. Rolę odgrywają także zaburzenia hormonalne oraz infekcje wirusowe. Warto jednak skorzystać z konsultacji z lekarzem, aby określić przyczynę swojego samopoczucia i problemy z regeneracją.

 

  Suplementy diety w naszej ofercie:

 


 

Podsumowanie

 

Ciągłe uczucie zmęczenia i senności to problem wielu osób.  Może ono wskazywać na różne schorzenia od niedoboru witamin, poprzez niedokrwistość, po niedoczynność tarczycy. Z tego powodu nie należy go lekceważyć. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozować problem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź