Jakie witaminy na oczy i wzrok?
12-06-2023
0

Jakie witaminy na oczy i wzrok?

Nasze oczy pozwalają nam na bezpiecznie poruszanie się, czytanie i odkrywania świata. Aby cieszyć się dobrym wzrokiem na długie lata, warto o niego zadbać. Jakie witaminy na oczy i wzrok suplementować? O co poszerzyć swój jadłospis? Dowiedz się tego z naszego artykułu. 

 

Spis treści:

1. Witaminy na oczy - dlaczego są takie ważne?

2. Witamina A

3. Witamina C

4. Witamina E

5. Cynk i selen 

6. Luteina i zeaksantyna

7. Jakie witaminy na oczy i wzrok suplementować?

8. Podsumowanie
 

    Sprawdź naturalne witaminy na SuplevitaPlus:

 

 

 

Witaminy na oczy - dlaczego są takie ważne?

 

Nie tylko starzenie się i genetyka mają wpływ na nasze widzenie. Witaminy i minerały mogą wspierać jego zdrowie, w tym utrzymanie prawidłowego funkcjonowania siatkówki czy soczewki.

Witaminy na oczy i wzrok to wiele związków, które na co dzień dostarczasz wraz z pożywieniem. Są to przede wszystkim:

 

Odgrywają one szczególną rolę w ochronie naszych oczu przed uszkodzeniami i zapobieganiu rozwoju niektórych chorób. W kolejnych punktach omówimy najważniejsze z nich, ich rolę w utrzymaniu zdrowia wzroku oraz źródła w diecie.

 

Witamina A

 

Jedną z witamin na oczy i wzrok, którą warto wymienić w pierwszej kolejności, jest witamina A. Jest silnym antyoksydantem, a do tego ma wpływ na pracę siatkówki. 

Niedobór witaminy A może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia i samopoczucia. Co oznacza dla naszych oczu? Przede wszystkim może przyczyniać się do zespołu suchego oka, a także do tak zwanej kurzej ślepoty, czyli niedowidzenia o zmierzchu.

Gdzie ją znaleźć? Dobrymi źródłami są zwłaszcza produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak wątroba, mleko i jajka. Ponadto niektóre warzywa jak marchew, dynia, bataty, szpinak są bogate w beta-karoten. Jest on następnie przekształcany w organizmie w witaminę A.

 

Witamina C

 

Kolejną witaminą, którą warto suplementować w trosce o nasze oczy, jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Podobnie jak witamina A i E jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.

Witamina C zapobiega m.in.: wystąpieniu zaćmy. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne oczu.

Najlepszymi źródłami witaminy C są owoce i warzywa, zwłaszcza cytrusy, dzika róża, kiwi, truskawki, papryka, brokuły i jarmuż. Z uwagi na to, że jest rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w dużych ilościach naszym organizmie. Z tego powodu warto ją regularnie suplementować lub dostarczać za pomocą zbilansowanej diety.

 

Witamina E

 

Kolejna na naszej liście jest witamina E. Jako przeciwutleniacz pomaga chronić komórki oka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Ma ona wpływ na prawidłowe działanie naczyń krwionośnych. Odpowiada również za ostrość widzenia, opóźnia procesy starzenia i wpływa na odpowiednie nawilżenie oczu.

Niedobór witaminy E to nieczęsto zjawisko. Może jednak objawić się pogorszeniem wzroku, przedwczesnym starzeniem się skóry, problemami neurologicznymi czy niedokrwistością.

Źródłami witaminy E są orzechy i nasiona, oleje roślinne (jak oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy), szpinak i brokuły.

 

Cynk i selen

 

Na wzrok i oczy wpływają nie tylko witaminy, ale także inne mikroelementy takie jak cynk i selen. Cynk odgrywa ważną rolę w przekształcaniu beta-karotenu i chroni przed uszkodzeniem siatkówki. Ponadto bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki czemu przeciwdziała problemom związanym z plamką żółtą.

Z kolei selen jest silnym antyoksydantem, a więc pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które mogą uszkadzać komórki oka.

Źródłami cynku są produkty mięsne, a także jaj, orzechy, produkty pełnoziarniste i nasiona. Selen zaś jest przede wszystkim orzechy (orzechy brazylijskie) oraz ryby (łosoś i tuńczyk). 

 

Luteina i zeaksantyna

 

Luteina i zeaksantyna to karotenoidy, czyli pigmenty, które znajdują się w wielu owocach i warzywach. Jak się okazuje, są one szczególnie ważna dla zdrowia oczu.

Ich główną rolą jest ochrona przed szkodliwym promieniowanie, które może uszkodzić siatkówkę oka. Zapobiegają również takim chorobom jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma.

Dobre źródła luteiny i zeaksantyny to warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, sałata, brokuły, papryka, kukurydza.

 

Jakie witaminy na oczy i wzrok suplementować?

 

Znasz już najważniejsze witaminy na oczy i wzrok. W jaki sposób je jednak dostarczać organizmowi? Czy Twoja dieta jest wystarczająca? 

 

Aby się o tym przekonać, warto regularnie sprawdzać ich poziom w organizmie. Dzięki temu dowiesz się, których elementów Ci brakuje i o jakie posiłki uzupełnić jadłospis.

 

Jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów dla oczu i całego organizmu jest dieta. Warto, aby była ona pełna różnorodnych owoców, warzyw, białek, tłuszczów i węglowodanów.

 

Nie jesteś dostarczyć wystarczającej ilości witamin wraz z pożywieniem? Jesteś na diecie eliminującej np.: mięso czy nabiał? Warto wtedy sięgnąć po suplementy diety, które pomogą Ci uzupełnić niedobory. Przed rozpoczęciem ich stosowania warto jednak skonsultować się z lekarzem.

 

Podsumowanie

 

Na zdrowie naszych oczu wpływa wiele czynników. Jednak odpowiednie odżywianie pełni w tym kluczową rolę. Witaminy A, C, E, a także cynk, selen, luteina i zeaksantyna to składniki odżywcze, które pomagają chronić nasze oczy i wzrok. Warto zatem dołączyć do swojego rytmu dnia suplementy lub posiłki wzbogacone o te składniki odżywcze.

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź