Zajady - przyczyny, objawy i leczenie
05-06-2023
0

Zajady - przyczyny, objawy i leczenie

Zajady - wydają się niegroźne, ale mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Utrudniają one nie tylko jedzenie, ale także mówienie. Ponadto sprawiają duży dyskomfort, pieczą i swędzą. Ich pojawienie się może wynikać z wielu czynników, od infekcji grzybiczych po niedobory witamin. Sprawdź, jakie są przyczyny zajadów, jakie są ich objawy i jak sobie z nimi poradzić.

 

Spis treści:

  1. Jakie są objawy zajadów?
  2. Przyczyny zajadów
  3. Zajady a brak witamin
  4. Leczenie zajadów
  5. Podsumowanie

 

Sprawdź naturalne witaminy na SuplevitaPlus:

 

 

Jakie są objawy zajadów?

 

Zacznijmy od tego, czym są zajady. Często bowiem są mylone z opryszczką. Trzeba jednak na wstępie zaznaczyć, że jest między nimi wiele znaczących różnic. 

 

Przede wszystkim zajady nie są zaraźliwe. Są one stanem zapalnym kącików ust i nie są objawem poważnej choroby. Nie musisz martwić się, że zostaną przenoszone na inne części ciała. Nie przejdą one również na drugą osobę. 

 

Z kolei opryszczka jest wywoływana przez wirus. Poznasz ją po bąblach wypełnionych surowicą. Jest zakaźna i może być przenoszona z osoby na osobę przez bezpośredni kontakt skóry. Wymaga ona leczenia przeciwwirusowego. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność kiedy się pojawi. 

 

Przyczyny zajadów

 

Główną przyczyną zajadów są grzyby i bakterie. Ciepłe i wilgotne kąciki ust są dla nich idealnym środowiskiem do rozwoju. W efekcie pojawia się stan zapalny, który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i swędzeniem. Jak już pisaliśmy, nie są one zaraźliwe. Co jednak prowadzi do ich powstawania? Sprawdźmy to.

 

Infekcje

 

Przechodząc infekcje, jesteśmy szczególnie narażeni na rozwój zajadów. Wynika to nie tylko z możliwości osłabionej odporności, która również jest zaliczana do najczęstszych przyczyn, ale również z uwagi na działanie bakterii oraz grzybów. Niektóre z nich mogą powodować zajady zwłaszcza wtedy, kiedy skóra jest podrażniona.

 

Zajady a brak witamin

 

Niektóre niedobory żywieniowe, a zwłaszcza brak witamin, mogą przyczynić się do wystąpienia zajadów. Mówimy tutaj przede wszystkim o:

  • Witaminy z grupy B: Brak witamin z grupy B, zwłaszcza B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B6 (pirydoksyny) i B12, może prowadzić do zajadów.

  • Żelazo i cynk: Niedobór żelaza lub cynku w diecie może również zwiększyć ryzyko wystąpienia tego stanu.

 

 Kup naturalne witaminy z grupy B na SuplevitaPlus:

 

 

Higiena

 

Kolejną możliwą przyczyną zajadów jest niewłaściwa higiena, która sprzyja do rozwoju drobnoustrojów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które często oblizują usta, a także dzieci noszących smoczki. 

 

Szczególną uwagę na higienę jamy ustnej powinni zwrócić także ci, którzy noszą aparaty ortodontyczne oraz protezy. Mogą one bowiem stwarzać miejsce rozwoju bakterii, które przyczyniają się do powstawania zajadów. 

 

Leczenie zajadów

 

Leczenie zajadów zależy od ich przyczyny, a także od ich nasilenia. W wielu przypadkach mijają one samoistnie. Jednak znając ich powód, możesz nie tylko je leczyć, ale również zapobiegać.

 

Aby złagodzić objawy zajadów, warto sięgnąć po specyfiki sprzedawane w aptece bez recepty. Najczęściej będą to kremy przeciwzapalne, maść cynkowa, balsamy do ust z witaminami i inne produkty. Pozwolą one zmniejszyć swędzenie oraz pieczenie skóry, które może stwarzać uczucie dyskomfortu. 

 

Do domowych sposobów na zajady wymienia się również czosnek, który ma działanie grzybo- i  bakteriobójcze. Niektórzy zalecają jego bezpośrednie stosowanie na skórę. Inni zaś rekomendują dodanie go do codziennych posiłków. 

 

Jeśli zajady nawracają, warto sprawdzić, co jest tego powodem. Często bowiem okazuje się, że ciągle z nimi walczymy z powodu niedoboru witamin i minerałów. Suplementacja witamin z grupy B, a także żelaza i cynku może zapobiegać nawracającym zajadom. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto sprawdzić ich poziom w organizmie, aby dobrać właściwe suplementy.

 

Nieodłączną częścią profilaktyki zajadów jest również dbanie o higienę. Regularne mycie zębów i języka to podstawa. Mimo wszystko warto o niej napisać zwłaszcza w kontekście małych dzieci, które mają najczęstszy problem z zajadami. Pamiętajmy również o higienie protez dentystycznych, które mogą przyczyniać się do rozwoju drobnoustrojów.

 

Podsumowanie

 

Zajady są nieprzyjemne i mogą być uporczywe. Jednak zrozumienie przyczyn ich powstawanie może znacznie ułatwić walkę z nimi. Mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak niedobory żywieniowe czy infekcje. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają, a dolegliwości powracają lub nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź