Naturalne zamienniki cukru – lucuma oraz stewia
25-08-2020
0

Naturalne zamienniki cukru – lucuma oraz stewia

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez słodkiego smaku kawy czy słodyczy. Mamy jednak świadomość, że cukier oraz sztuczne słodziki szkodzą naszemu zdrowiu.  Natura przychodzi nam jednak z rozwiązaniem. Lucuma oraz stewia to naturalne zamienniki cukru, które zadbają o nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Spis treści:

1. Lucuma, czyli egzotyczny owoc z Ameryki Południowej

1.2. Właściwości lucumy

2. Lucuma zamiast cukru

3. Stewia – naturalna słodycz 

3.1. Rodzaje stewii

3.2. Stewia – zdrowsza niż cukier?

4. Co wybrać zamiast cukru?

 

Lucuma, czyli egzotyczny owoc z Ameryki Południowej

Lucuma, a dokładnie pouteria lucuma, to roślina wywodząca się z Ameryki Południowej, nazywana także złotem Inków. Jej owoce są zbierane od dekad z takich terenów jak: Chile, Kolumbia, Peru czy Ekwador. Obecnie zdobywa ona popularność także w naszej części świata.

Żółtozielone, owalne owoce są zbierane ze względu na włóknisty, słodki miąższ. Jest on najbardziej pożądaną częścią rośliny. Dojrzałe owoce są suszone w temperaturze do 45 stopni Celsjusza, a następnie rozdrabniane i zamieniane na proszek, którzy można wygodnie i bezpiecznie transportować.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów oraz utrzymaniu właściwej temperatury lucuma zachowuje nie tylko słodki smak, ale również cenne właściwości zdrowotne. Jest to o tyle ważne, ponieważ surowy i włóknisty owoc szybko dojrzewa i psuje się w trakcie transportu. Sproszkowana lucuma nie traci swoich zalet i wciąż może być składnikiem zdrowej diety.

Właściwości lucumy

Po lucumę sięga coraz więcej osób, które poszukują naturalnych zamienników cukru. W przeciwieństwie do sztucznych słodzików odznacza się ona niskim indeksem glikemicznym (IG=5) oraz zawiera szereg witamin usprawniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Do właściwości lucumy zaliczamy:

  • wzmocnienie kości
  • zapobieganie anemii
  • poprawę pracy tarczycy
  • regulację procesów trawiennych
  • zawartość antyoksydantów
  • bogactwo witamin: A, B oraz C
  • działania przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

Lucuma zamiast cukru

W poszukiwaniu odpowiednich zamienników białego cukru warto kierować się nie tylko słodkim smakiem, ale także właściwościami zdrowotnymi. Lucuma ma na tym polu dużą przewagę. Nie zawiera ona żadnych barwników ani konserwantów. Pomimo tego ma słodki smak, przypominający karmel lub syrop klonowy.

Ten egzotyczny owoc, a właściwie jego sproszkowana wersja, coraz częściej gości w europejskiej gastronomi oraz w cukiernictwie. Ze względu na niski indeks glikemiczny lucuma jest polecana diabetykom oraz osobom chorym na celiakię. Warto ją stosować jako codzienny dodatek do napojów, deserów, przekąsek oraz koktajli, nie martwiąc się o nadmiar cukru.

Stewia – naturalna słodycz

Stewia to jeden z najpopularniejszych naturalnych zamienników cukru. Jej walory smakowe oraz właściwości lecznice zostały docenione jeszcze 1500 lat temu przez Indian z Ameryki Południowej. Mądrość pierwotnych ludów odnajduje zastosowanie również dzisiaj. Dodając stewię zamiast cukru, wybieramy zdrowie oraz życie w zgodzie z naturą.

Rodzaje stewii

Stewia jest rośliną z rodziny astrowatych, na co dzień rosnącą w Ameryce Południowej oraz Ameryce Środkowej. Obejmuje ona 154 gatunki i można spotkać ją w różnych formach. Najczęściej wybierana ma postać suszonych liści lub proszku. Po którą z nich warto sięgnąć?

Suszone liście stewii zachowują oryginalny smak rośliny, jak też jej właściwości. Miejmy jednak na uwadze, że nie rozpuszczają się one w wodzie i odznaczają się charakterystycznym smakiem. Z tego powodu są częściej wybierane do przygotowywania drogocennych naparów.

Z kolei stewia Pura w formie sproszkowanej z powodzeniem może zastąpić cukier. Bez problemu rozpuszcza się w wodzie i posłuży nam zarówno do słodzenia napoi, jak i przygotowywania wypieków. Organicznie sproszkowana stewia pozbawiona jest gorzkiego posmaku, za to odznacza się delikatnym, słodkim smakiem.

Stewia – zdrowsza niż cukier?

Brak kalorii oraz słodki smak to największe zalety stewii. Posiada ona znikomy indeks glikemiczny, dzięki czemu nie podnosi glukozy we krwi i nadaje się do spożycia przez diabetyków. Pomimo tego jest ona znacznie słodsza od tradycyjnego cukru, którego jest częstym zamiennikiem.

Po stewię warto sięgnąć również w trosce o swoje zdrowie. Wykazuje się ona takimi właściwościami jak:

  • zapobieganie próchnicy
  • działanie antyoksydacyjne
  • stymulowanie układu immunologicznego
  • normowanie poziomu cukru we krwi

Ponadto stewia to także źródło witaminy C oraz B, a także minerałów, jak: potas, żelazo, magnez, selen czy cynk. Jej regularna konsumpcja niesie zatem ze sobą wiele pozytywnych aspektów i staje się czymś więcej aniżeli alternatywą cukru.

Co wybrać zamiast cukru?

Biały cukier towarzyszy nam od lat. Jednakże nie sprzyja on naszemu zdrowiu. Powoduje on szybkie stężenie glukozy we krwi, a także przyczynia się do powstawania otyłości, cukrzycy czy miażdżycy. Na szczęście nie musimy rezygnować ze słodkości w naszym życiu. Zamiast sacharozy warto sięgnąć po to, co przygotowała nam przyroda w swojej naturalnej postaci. Zarówno lucuma, jak i stewia to części roślin, które nie tylko osłodzą nasze potrawy, ale także zadbają o zdrowie oraz samopoczucie. Warto na stałe włączyć je do swojej diety i uwolnić się od szkodliwego cukru.

 

Źródło fot.: pixabay.com

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź