Suplementy diety w czasie ciąży
24-08-2020
0

Suplementy diety w czasie ciąży

Ciąża to czas, kiedy baczniej zwracamy uwagę na naszą dietę oraz zdrowie. Wzrasta również zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały, które potrzebuje dziecko. Dzięki suplementacji utrzymamy ich zalecany poziom i zadbamy o prawidłowy rozwój płodu. Jakie elementy są niezbędne w tym okresie?

 

Spis treści:

1. Dlaczego suplementy w ciąży są ważne?

2. Kwas foliowy w ciąży

3. Kwasy omega-3

3. Witamina D3

4. Zanim sięgniemy po suplement

 

Dlaczego suplementy w ciąży są ważne?

Na rozwój i zdrowie płodu wpływa wiele czynników. Bez wątpienia jednak odżywiane oraz odpowiednia suplementacja odgrywają ważną rolę. Niedobór poszczególnych składników może grozić poważnymi komplikacjami nie tylko po stronie dziecka, ale także matki. W efekcie czego może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad płodu czy niskiej masy urodzeniowej.

Z tego powodu eksperci zalecają stosowanie urozmaiconej i zdrowej diety, która będzie wzbogacona o takie składniki jak:

Dodatkowo dieta kobiety ciężarnej powinna uwzględniać także szereg minerałów, w tym żelazo, magnez, wapń i jod. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych elementów może być groźny w skutkach. Dlatego zaleca się przyjmowanie ich w odpowiedniej ilości, zaleconej przez lekarza.

Kwas foliowy w ciąży

Świadomość na temat zapotrzebowania na kwas foliowy w trakcie ciąży jest na coraz wyższym poziomie. Zapominamy jednak o tym, że jego suplementację warto rozpocząć jeszcze w fazie planowania dziecka. Eksperci zalecają, aby przyjmować kwas foliowy co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę, aż do zakończenia drugiego trymestru.

Kwas foliowy odgrywa kluczową rolę przy powstawaniu czerwonych krwinek oraz jest czynnikiem wzrostu i rozwoju. Jego przyjmowanie chroni DNA płodu, co wspomaga prawidłowe kształtowanie się nowych organów i tkanek, zwłaszcza w jego pierwszych tygodniach. Jego niedobór może spowodować poronienie lub wystąpienie wad układu nerwowego.

Rośliny strączkowe oraz warzywa liściaste są dobrym źródłem kwasu foliowego, dlatego warto włączyć je do codziennej diety. Jednakże ich przyswajalność przez organizm w tej postaci wynosi zaledwie około 50%. Zaleca się zatem dodatkową suplementację kwasu foliowego. Przyjmowana dawka powinna wynosić nie mniej niż 0,4 mg dziennie.

Kwasy omega-3

Kolejnym suplementem, o który warto uzupełnić swoją dietę na czas ciąży, jest kwas omega-3. Dotyczy to zwłaszcza wegetarianek i weganek, które mają jego niższe stężenie w organizmie. Do rodziny kwasów omega-3 należy między innymi kwas dokozaheksaenowy, spotykany najczęściej pod nazwą DHA. Odpowiada on za budowę kory mózgu, a także siatkówki oka dziecka.

Największe zapotrzebowanie na kwasy omega-3 pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Jest to bowiem czas, gdy następuje rozwój układu nerwowego. Jego niedobór może powodować poważne zaburzenia tego ośrodka.

Źródłem kwasów omega-3 są przede wszystkim ryby jak makrela, łosoś czy śledź. Mogą one jednak być zanieczyszczone metalami ciężkimi i dioksynami. W celu zapewniania wysokiej jakości DHA zaleca się przyjmowanie go pod postacią suplementów. Dobowe zapotrzebowanie na kwasy omega-3 wynosi 200-300mg.

Witamina D3

Witamina D3 jest nierzadko określana jako witamina Słońca. Kiedy eksponujemy swoje ciało na oddziaływanie promieni słonecznych, organizm samodzielnie wytwarza witaminę D3 w trakcie syntezy promieni UVB z cholesterolem w skórze. Niestety ze względu na położenie Polski w umiarkowanej strefie klimatycznej oraz niewielkiej ilości dni słonecznych, jesteśmy bardziej narażenie na niedobór witaminy Słońca.

Dotyczy to również kobiet w ciąży. Niedostateczna ilość witaminy D3 wpływa na nieprawidłowy rozwój wielu organów dziecka, w tym układu szkieletowego i powstanie krzywicy. Witamina bowiem odpowiada za wchłanianie wapnia, przez co ma wpływ nie tylko na zdrowie dziecka, ale i matki.

Witaminę D3 możemy dostarczać nie tylko w czasie ekspozycji na Słońce, ale również jako suplement diety. Może ona być pozyskiwana z lanoliny, czyli wosku z owczej wełny, którą uważa się za najbardziej bio dostępne źródło tej witaminy. Optymalna dzienna dawka wynosi 800-1600 IU.

Zanim sięgniemy po suplement

Ilość składników odżywczych, o jakich powinno się pamiętać w trakcie ciąży, jest długa. Pamiętajmy jednak, że zapotrzebowanie na poszczególne elementy jest kwestią indywidualną. Dawki poszczególnych witamin i minerałów należy dostosowywać po konsultacji z lekarzem. Ponadto nie mogą one zastąpić zbilansowanej diety, która powinna iść z nimi w parze.

 

Źródło fot.: Pixabay.com

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź